News

That Chain Store Age article says that, on average, you’ll pay $2 more per item if you chose the name brand vs the store brand. Hey, that $2 can add up over a typical shopping trip.
I picked up an 18-ounce box of the brand-name version for $4.93, or $0.27 an ounce. The Great Value alternative cost $2.67 for an 18-ounce box, which broke down to $0.15 an ounce.
I used to be a brand name snob and wouldn't buy any "generic" brands when grocery shopping. But kids are expensive, and they eat a lot (especially 3 teens!), so as they grew, I began buying ...
The price difference between name brand and store brand salads is about $3, in favor of the store brand, Wells Fargo said. However, according to the study, cost-conscious consumers are likely to ...
HERE'S WHY GROCERS ARE REALLY RAISING PRICES A meal using only name-brand products will cost $90 this year, a 0.5% decrease from last year’s Thanksgiving meal, the Wells Fargo report said.
Name Brands That Last A wise person once said, "If it ain't broke, don't fix it." They were certainly onto something with that wisdom-soaked sentiment, and it's never rung more true.
Private label’s adoption rate continues to soar as even the wealthiest consumers prioritize value, yet despite the uptick in private label sales, retailers rely on name brands to generate sales ...